43 MARATHON DE PARIS 14.04.2019

PARIS 2014Co roku w kwietniu, ok 50,000 biegaczy tłumnie wybiega na  ulice Paryża aby wziąć udział w Maratonie de Paris – albo Paris International Marathon. To wydarzenie, pojawia się do dziś, od roku 1977, a w roku 2019 odbędzie się w niedzielę, 14  kwietnia i będzie to 43  edycja  tego maratonu.  Pierwszy raz maraton w Paryżu odbył się  już w  1896 ale  w tym czasie oficjalna trasa mierzyła 40 km.
Maraton  paryski był ograniczony do 37,000 uczestników, ale maksimum jest osiągane  prawie co roku ok. 50.000 – zazwyczaj już sześć miesięcy przed dniem maratonu.
Przez całą trasę  maratonu  maratończycy podziwiają panoramę  wspaniałego miasta z jego sławnymi miejscami. Bieg wyrusza spod  łuku  tryumfalnego i wiedzie w dół Pól Elizejskich. Trasa przechodzi przez kilka paryskich  punktów orientacyjnych takich jak wieża Eiffla, Katedra Notre Dame, i Bastylie. Większa  część trasy biegnie wzdłuż brzegu spokojnie płynącej rzeki Sekwany. Na całej trasie występuje mnóstwo orkiestr i liczne rzesze kibiców.

http://www.parismarathon.com/

paris1   Notre-Dame-de-Paris-1  paris medal   luwr

TERMIN: 12.04 – 17.04.2019
CENA: 2.350zł + opłata startowa
I WPŁATA: 500 zł.  w dniu zapisu + opłata startowa
II WPŁATA:
850 zł. do  12.09.2018
III WPŁATA: 1000 zł. do 12.02.2019
ZGŁOSZENIA: do wyczerpania miejsc
OPŁATY STARTOWE: miejsca gwarantowane180 euro
zapisy na stronie organizatora – 99 euro
CENA ZAWIERA:
– przelot samolotem na trasie Warszawa – Paryż – Warszawa
– transfer lotnisko – – lotnisko;
– 5 noclegów ze śniadaniami w formie bufetu /Median 3*/
– ubezpieczenie;
– opieka pilota
CENA NIE ZAWIERA:
– opłaty startowej za maraton;
– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodnika ok 80 euro;
– biletów na metro /10 biletów – 13,30 euro/
– biletów na kolejkę RER do Wersalu /7,10 euro – w dwie strony/
– opłaty za dodatkowe wyżywienie.
1 dzień  12.04. /piątek/– zbiórka grupy na lotnisku Warszawa Okęcie przy kasach LOT
Transfer do hotelu, odpoczynek lub przejazd metrem na wzgórze Monmartre ze słynną Bazyliką Sacré-Cœur oraz spacer placem Pigalle
2 dzień –  13.04. /sobota/ – po śniadaniu pojedziemy do biura maratonu po odbiór pakietów startowych.
Następnie spotkanie z przewodniczką i zaczynamy zwiedzanie od jednego z symboli Paryża, który zna prawie każdy – Łuku Triumfalnego. Łuk Triumfalny został wzniesiony z inicjatywy Napoleona, który chciał uczcić zwycięstwo żołnierzy armii francuskiej pod Austerlitz w 1805 roku. Projekt architektoniczny monumentu został zaakceptowany w 1809 roku, a został on zakończony 30 lat później za panowania Ludwika Filipa I. Budowla ta mieści się na Placu Charles de Gaulla (Generała de Gaulle’a), który kiedyś nazywany był Placem Gwiazdy, a to z uwagi na promieniście rozchodzące się z tego miejsca 12 alei, w tym słynne Champs Elysée – Pola Elizejskie. Pod pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Dalej udajemy się spacerem przez słynne Pola Elizejskie. Wielki Pałac (Grand Palais). Jest to duża, przeszklona hala wystawowa zbudowana na wystawę światową, jaka odbyła się w Paryżu w 1900 roku. Grand Palais został zbudowany w tym samy czasie co Petit Palais oraz most Aleksandra III. A następnie położony na przeciwko Mały Pałac – Petit Palais. Jest to muzeum zbudowane na wystawę światową jaka się odbywała w Paryżu w 1900 roku. Budynek pod względem konstrukcyjnym przypomina Grand Palais posiadając ogrody na tyłach budynku oraz liczne kolumny na fasadzie. Plac Zgody (Place de la Concorde) jest to obszerny plac w centrum Paryża między Polami Elizejskimi a Ogrodami Tuilerie. Place zbudowano w latach 1755-1775 według projektu Jacques’a Ange Gabriel’a. Na jego środku ustawiono pomnik Ludwika XV, a sam plac otrzymał jego imię. Dalej wchodzimy na tereny Ogrodów Tuilieres (Jardin des Tuileries), gdzie do czasów Komuny Paryskiej stał tam zniszczony w maju 1871 ogromny pałac renesansowo-barokowy, paryska rezydencja walezyjskich i burbońskich królów i napoleońskich cesarzy Francji. Przez ogrody kierujemy do łuku triumfalnego Arc de Triomphe du Carrousel. Znajduje się on na Place du Carrousel, z którego już tylko krok do słynnego Luwru. Wychodząc z kompleksu Luwru kierujemy na słynny most zakochanych, czyli Pont des Arts, gdzie możemy przypiąc kłódkę na dowód naszej miłości. Most ten przeznaczony jest tylko dla ruchu pieszego i łączy Institut de France z Luwrem. Nastepnie bulwarem nad Sekwanną podążamy w kierunku słynnej wyspy Île de la Cité, na której znajduje się Katedra Notre Dame. Na wyspę dostaniemy się przez most Pont Neuf, który jest najstarszym mostem w Paryżu. Kamień węgielny pod jego budowę położył w 1578 roku król Francji Henryk III (wcześniej król Polski jako Henryk Walezy), budowę zakończył Henryk IV w roku 1604.
3 dzień – 14.04. /niedziela/ – MARATON, po maratonie czas wolny lub przejazd metrem na wzgórze Monmartre ze słynną Bazyliką Sacré-Cœur oraz spacer placem Pigalle.
4 dzień – 15.04. /poniedziałek/ – po śniadaniu o. 9.00  pojedziemy pod Wieżę Eiffla – „Żelazna dama” stoi w zachodniej części centrum miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Po 20 latach budowla miała być rozebrana. Jej konstruktor, Gustaw Eiffel, nie chciał do tego dopuścić. Postanowił przekazać ją nauce. Założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Spacerem, obok Wieży Eiffla, udajemy się pod – Pałac Inwalidów i  Kościół Inwalidów. Spotkanie z przewodniczką.
Les Invalides został wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV. Jest to wielki kompleks budynków w Paryżu na lewym brzegu Sekwany. Od początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. W swoich salach mógł pomieścić około cztery tysiące chorych i rannych. Kompleks ten składa się z Pałacu Inwalidów (fr Hôtel des Invalides) wybudowanego według projektu Libéral’a Bruant’a w stylu klasycystycznym, w 1676 oraz Kościóła Inwalidów (fr. Dôme des Invalides, St-Louis-des-Invalides) wzniesionego w 1706 roku przez Jules’a Hardouin-Mansarta. Kościół Inwalidów, Tum Inwalidów (fr. Dôme des Invalides) jest to monumentalny paryski kościół wzniesiony w 1706 roku przez Jules’a Hardouin-Mansarta na polecenie Króla Słońce, Ludwika XIV. Jego iglica wznosi się na 105,16 metrów. Panteon, Sorbona. Powrót do hotelu.
5 dzień – 16.04. /wtorek/ – po śniadaniu wyjazd pociągiem do słynnego kompleksu pałacowego Wersal. Następnie powrót do hotelu i czas wolny.
6 dzień – 17.04. /środa/ – po śniadaniu wyjazd na lotnisko  i powrót do Polski.

MARATON – WAŻNE INFORMACJE:
ZOBACZ FILM: https://www.youtube.com/watch?v=I5DXS9EuQEI
paris trasa
TRASA: W zależności od czasu docelowego ( 3:00, 3:15, 3:30 , 3:45 , 4:00 , 4:15, 4:30 lub więcej), będą wyznaczane strefy przez  balony w odpowiednim  kolorze. Trzeba być 30 minut przed startem. Bufety co 5 km ( woda , rodzynki, pomarańcze i banany ). Gąbki: co 5 km od km 7,5. Medal i certyfikat dla wszystkich zwycięzców.
START: 08:45 Champs Elysées
META: Avenue Foch
LIMIT CZASOWY: 6 godz.
LICZBA UCZESTNIKOW: limit uczestników – 45.000
NUMERY STARTOWE: odbieramy na Expo – /The Porte de Versailles Exhibition Centre/
czwartek  15.00 – 20.00
Piątek 10.00 – 20.00
Sobota  09.00 – 20.00 /Pasta Party/
SZATNIE: strefa dla biegaczy będzie usytuowana przy łuku tryumfalnym w namiotach gdzie będzie można oddać odzież w specjalnych workach i przebrać się. Tam tez będzie strefa dla rodzin i przyjaciół gdzie będzie można się spotkać po maratonie.
TRANSPORT NA START: na start pojedziemy metrem.
CHIPY: ChampionChip system będzie używany do pomiaru czasu. Każdy zawodnik otrzyma chip przy odbiorze numeru startowego. Punkty pomiaru czasu będą umieszczane na początku , w trakcie i na mecie. Nie zwrócony chip należy przesłać do organizatora najpóźniej 15 dni po maratonie. Każdy nie zwrócony chip podlega opłacie  15 euro, a zawodnik zostanie zdyskwalifikowany z zawodów.
POTRZEBNE DOKUMENTY: paszport lub dowód osobisty, certyfikat medyczny

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *