LOGICOM CYPRUS MARATHON 04.03.2018

PAFOS 20 EDYCJA PAPHOS MARATHON – MIASTO AFRODYTY   04.03.2018
Cypr to małe państwo – gościnna, egzotyczna wyspa położona na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Maraton na Cyprze odbywa się w miejscowości Pafos (Paphos). Jest to  czwarte co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym zachodzie wyspy i jest oddalone ok. 68 km od portowego miasta Limassol. Pafos było swego czasu stolicą Cypru i może się pochwalić historią sięgającą kilku tysięcy lat wstecz. Miasto dzieli się na dwie główne części: Kato Paphos i Ktima Paphos.
Trasa jest płaska i oprócz maratonu odbywa się też półmaraton, 10 km i fun run. Start ma miejsce w Petra tou Romiou (legendarne miejsce narodzin Afrodyty, bogini miłości i piękna), meta natomiast na wybrzeżu w Pafos na placu średniowiecznej Pafos Fort.
http://www.logicomcyprusmarathon.com/
pafos1  Landscape with Agios Gergios church on Cyprus  cypr  Petra tou Romiou, Aphrodite's legendary birthplace in Paphos, Cyprus.
TERMIN: 28.02 – 07.03.2018
CENA: 1.850 zł. + opłata startowa uzależniona od terminu zgłoszenia
OSOBA TOWARZYSZĄCA: 1.850 zł.
I WPŁATA: 500 zł.
II WPŁATA: opłata startowa do 28.11.2017
II WPŁATA: 600 zł. do 28.09.2017
III WPŁATA: 750 zł. do 28.01.2018
ZGŁOSZENIA: do28.01.2018
OPŁATY STARTOWE:
Marathon:
50 euro lub 60 euro
Half Marathon:
35 euro lub 45 euro
10 KM Road Race:
25 euro lub 35 euro
Fun Run:
15 euro lub 20 euro
CENA ZAWIERA:
–  przelot
– transfer lotnisko – hotel – lotnisko
– 5 nocy ze śniadaniami w hotelu blisko startu i mety /pokoje dwuosobowe z łazienkami/
– opieka pilota
– pakiet startowy
– transport na start
– ubezpieczenie
CENA NIE ZAWIERA:
– biletów wstępu
– kosztów przewodnika
– Jeep safari – 45 euro
– wycieczka do Nikozji – 30 euro
– wydatków własnych
– dodatkowego wyżywienia
– biletów komunikacji miejskiej
PLAN WYJAZDU NA MARATON:  /program jest ramowy i może ulec nieznacznej zmianie/
1 dzień – 28.02 /środa/– spotkanie na lotnisku Warszawa Okęcie /opiekun będzie z tabliczką MARATHON TRAVEL/ o godz. 20:30
rozkład lotu:
WARSZAWA – 22:35 – 02:55 (+1) LARNAKA
3 h 25 min., transfer do hotelu, zakwaterowanie odpoczynek.
2 dzień – 01.03 /czwartek/- w hotelu ok. 05:00; zakwaterowanie i śniadanie w hotelu następnie odpoczynek po podróży i czas wolny.
3 dzień – 02.03 /piątek/ – po śniadaniu zwiedzanie Pafos. Groby królewskie – Nekropolia położona była w odległości ok. kilometra od ówczesnych murów miejskich. Grzebano tu zmarłych od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. Niektóre z tutejszych katakumb są tak rozbudowane, że przypominają domy z pomieszczeniami otwartymi na otoczone kolumnami atrium. Naukowcy dostrzegają tu podobieństwo do grobów odkrytych w Aleksandrii, co potwierdza ścisłe związki tych miast w okresie helleńskim. Określenie „Groby królewskie” nie oddaje do końca prawdy, ponieważ nie zostali tutaj pochowani żadni królowie, a jedynie miejscowa arystokracja. Nazwa sugeruje raczej wielkość i wspaniałość tych budowli.
4 dzień – 03.03 /sobota/ – po śniadaniu odbiór pakietów startowych, spacer po Pafos. Czas wolny. Twierdza portowa pochodząca z XIII wieku twierdza została zbudowana przez Lusignanów. Później budowlę umocnili Wenecjanie, zanim Turcy rozbudowali ją po 1571 roku i czasowo użytkowali jako magazyn soli. Z fortu rozciąga się piękny widok na Pafos.
Kościół Agia Solomoni – Kościół ma budowę katakumbową, na którą składa się otwarte podwórze i kilka wykutych w skałach pomieszczeń. W jednym z nich znajduje się źródełko, w innych znajdziemy pozostałości malowideł ściennych o treści religijnej – przed kilkuset laty miejsce to zmieniono bowiem w kościół. Według legendy, Agia Solomoni (αγια=święta) była jedną z pierwszych kobiet, które przeszły na chrześcijaństwo, porzucając tym samym pogaństwo. Właśnie w tej jaskini schroniła się ona przed rzymskimi prześladowcami. Zamurowali oni wejście groty, pewni śmierci swojej ofiary, jednak gdy po ok. 200 latach udało się ją otworzyć, okazało się, że kobieta nadal żyje. Koło świątyni znajduje się drzewo, któremu wierni przypisują moc uzdrawiania (trzeba na jednej z jego gałęzi zwiesić coś, co jest naszą własnością).
Zamek Saranta Kolones – Nazwa tej bizantyjskiej budowli oznacza: „czterdzieści kolumn” i odnosi się do odkrytych w tym miejscu elementów konstrukcyjnych dawnej agory. Zamek wznosi się w pobliżu pafijskiego portu, po jego północnej stronie. Budowla datowana jest na VII wiek, a jej przeinaczeniem była najprawdopodobniej ochrona miasta przed najazdem Arabów. Funkcję obronną zamku potwierdzają grube na trzy metry ściany, osiem wież oraz otaczająca go fosa. Zamek został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1222 lub w 1223 roku.
5 dzień – 04.03 /niedziela/ – jeżeli hotel wyrazi zgodę na wcześniejsze śniadanie to z niego skorzystamy w przeciwnym razie śniadanie należy zorganizować sobie na własną rękę.
wyjazd na start maratonu i innych biegów towarzyszących.
6 dzień – 05.03 /poniedziałek/ – po śniadaniu wyjazd do Nikozji. Nikozja to ostatnia podzielona stolica na świecie, od prawie 40 lat przecięta na pół Zieloną Linią – granicą chronioną drutem kolczastym i wieżami obserwacyjnymi, która oddziela Republikę Cypryjską od nieuznawanej przez świat Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Na stronę turecką można legitymować się dowodem osobistym.
07 dzień – 06.03 /wtorek/– po śniadaniu dalsze zwiedzanie Pafos.
Mozaiki Pafos – Mozaiki podłogowe, przypadkowo odkryte przez pewnego rolnika w czasie prac polowych, datowane są na III-V wieku n. e. i zdobiły najprawdopodobniej wille ówczesnych arystokratów. Dostrzeżemy tu wykonane z wielkim kunsztem sceny z greckiej mitologii, ukazujące m. in.:  Dionizosa – boga wina i wszelkiej uciechy (Domu Dionizosa) czy Tezeusza i Minotaura (Dom Tezeusza). Inne wspaniałe mozaiki podziwiać można w Domu Orfeusza czy w Domu Czterech Pór Roku.
Pałac biskupa – Pałac znajduje się w pobliżu Akropolis Squere, obok kościoła Agios Theodoros i jest siedzibą biskupa Paphos. W pałacu znajduje się cenny zbiór rzadkich manuskryptów, ikon i innych obiektów religijnych.
W tym dniu doba hotelowa przedłużona. Wyjazd z hotelu o 00:30 /07.03/, przejazd na lotnisko.
08 dzień – 07.03 /środa/
Wylot LARNAKA 03:40 – 06:15 WARSZAWA
3 h 35 min

MARATON – WAŻNE INFORMACJE:
ZOBACZ FILM: https://www.youtube.com/watch?v=aawgPYRF5JA
TRASA:

START: Petra tou Romiou
Marathon: 07:30
Half Marathon: 08:30
10 KM Road Race: 8:35
Fun Run: 8:40 hrs
META: Pafos Fort
LIMIT CZASOWY:

LICZBA UCZESTNIKÓW:
NUMERY STARTOWE: El Plo’ Exhibition Hall
SZATNIE: w pobliżu strefy startowej
TRANSPORT NA START: busy organizatora
POTRZEBNE DOKUMENTY: paszport lub dowód osobisty

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *